Čtečka příchodů a odchodů BM-Scan

Čtečka BM-Scan je cenově velice dostupné zařízení, které dokáže využít základní vlastností systému. Skládá se z čtecího zařízení kontakních či bezkontaktních médií, zvukové signalizace, komunikačního rozhraní, napájecího zdroje a některých dalších prvků. K identifikaci stačí jen přiložit médium ke čtečce. Tím dojde k odeslání informace do systému který událost zpracuje. Úspěšnost identifikace poznáte jednak podle zvukového signálu, dále podle toho, že dioda na čtečce se na 5 sekund trvale rozsvítí (normálně bliká). V ceně čtečky je stejně jako u všech ostatních zařízení také komunikační kabel a napájecí zdroj. Připevnění na zeď se provádí dvěma šrouby, které se prostrčí otvory po stranách čtečky a přes hmoždinky zašroubují do zdi.

V závislosti na požadovaném typu snímání se používají následující média:

Kontaktní identifikace:
K identifikaci se v kontaktní variantě používá čip iButton - viz. fotografie. Při identifikaci stačí čip krátce přiložit ke čtecímu zařízení - stříbrné kolečko v dolní části terminálů. Samotný čip je vložen do držáku - klíčenky, takže je možné jej zavěsit na svazek klíčů (viz obrázek). Výhodou je jeho vysoká odolnost a bezúdržbový provoz - neobsahuje baterii, je napájen terminálem při přiložení.

Bezkontaktní identifikace:
V bezkontaktní variantě se k identifikaci používá buď identifikační karta (první fotografie) nebo "přívěšek" (druhá fotografie). Při identifikaci stačí médium přiblížit k terminálu na vzdálenos čtyři až osm centimetrů. Přívěšek je odolnější vůči mechanickému namáhání a je možné jej pověsit i na svazek klíčů. Karta je sice při násilném ohybu méně mechanicky odolná, je jí ale možné nosit například v peněžence a stačí pouhé přiblížení peněženky k terminálu a identifikace je provedena. Obě média mají bezúdržbový provoz - neobsahují baterii, ale jsou napájena z elektrického pole tvořeného anténkou zabudovanou uvnitř terminálu.

Nyní ještě několik slov k připojení čtečky:
Je možno vybrat si ze dvou typů připojení. Za prvé může být připojena k řídící jednotce BM-RJ02, takže je funkční nezávisle na chodu počítače s docházkou. Jednotka dokáže obsluhovat až 250 zařízení a má paměť na 3000 událostí (příchodů, odchodů). Druhou, levnější variantou je zapojit čtečku přímo k PC, čímž ušetříte za řídící jednotku, ale čtečka bude funkční jen když bude zapnuto i PC. V tomto případě může být čtečka připojena buď přímo k počítači, na kterém je nainstalovaná Docházka 3000 (docházkový server), nebo k libovolnému jinému PC, které má pomocí počítačové sítě (LAN, WAN nebo Internet) s protokolem TCP/IP k tomuto docházkovému serveru přístup. Na tomto PC běží řídící program, pomocí kterého je čtečka ovládaná. Ta je k PC připojena přes sériový port, takže vzdálenost by podle normy neměla překročit 15 metrů. Odzkoušeno však je již i stabilní dlouhodobé zapojení na vzdálenost 46 metrů - záleží na vlastnostech a citlivosti portu v PC. Pro větší vzdálenosti je třeba použít převodníky z RS232 na rozhraní RS422, kdy pak vzdálenost může být až 1 Km. Při použití řídící jednotky by délka kabelu neměla překročit 200 metrů. K jednomu PC je možné připojit tolik čteček, kolik má volných sériových portů. Počítačů se čtečkami může být neomezené množství a vzhledem k tomu, že přenos dat mezi těmito PC a docházkovým serverem probíhá pomocí HTTP protokolu, může být k přenosu na větší vzdálenosti použit internet. Konfigurace řídícího programu je velice jednoduchá - stačí jen zadat adresu docházkového serveru (IP nebo DNS jméno) a číslo sériového portu, ke kterému je čtečka připojena (viz obrázek níže). Vše je přehledně popsané v třístránkové instalační příručce. Program je stejný jako pro terminál BM-Term a je k dispozici nejen pro Windows, ale také pro Linux a to ve dvou verzích. Jednak v naprosto stejně vypadající a fungující GUI verzi, dále pak v konzolové verzi - jako služba (demon) - běžicí v pozadí.